Döksan

KUMLAMA

Kumlama, paslanmaz çelik ya da metalin üzerindeki kiri, yağı, pası ve korozyonu kaldırıp yüzeyin tekrar boyanmasını içeren yüzey temizleme işlemidir. Paslanmaz da kumlama paslanmaz çeliğin zaten uzun olan ömrünün daha da uzamasını sağlar.

Kumlama işlemi yapılırken özel olarak imal edilmiş grit diye bilinen aşındırıcı maddeler kullanılır. Kumlama, yüzeydeki mikro partikülleri temizlediği temizleyip paslanmaz çelik ve metalin özünü ortaya çıkartmaktadır.

Kumlama makinelerinde metal, cam ya da mineral esaslı aşındırıcı malzemeler kullanılabilir. Kumlama makinesine ve kumlanacak alanın malzemesinin cinsine göre seçilen malzeme farklılık gösterebilir. Kumlama yaparken nozul, nozul tutucu, maske ve eldiven gibi koruyucu ürünler kullanılmalıdır. Bu hem güvenliği hem de işin verimli yapılabilmesi için yardımcı olur. Kumlama sarf malzemeleri olarak; paslanmaz çelik bilya, cam kürecik, alüminyum oksit bilya, çelik grid, bazalt silis, kuvars gibi aşındırıcılar kullanılabilir. Özellikle silis kum, çok hafif şiddette yapılacak olan kumlama tekniği ile birlikte kullanılır. Silis kumu kullanmak yüzeyin bozulmamasını sağlayacaktır. Grid ise kumlama gücü en yüksek olan kum çeşididir. Demir artığı olarak da bilinen grid, özellikle büyük yüzeylerde kullanılır.